کسب آشنایی با مدار

عیب‌یابی مدار الکترونیکی – نمودار مدار یک نمایش گرافیکی از اتصالات متقابل اجزای مختلف سازنده تجهیزات است. این مهمترین سند برای تکنسین تعمیر و نگهداری است. معمولاً به هر مجموعه در تجهیزات الکترونیکی یک شماره مونتاژ تعلق میگیرد که روی برد مدار و نمودار ظاهر می شود.

تکنسین تعمیر و نگهداری باید قبل از شروع عیب یابی به خوبی با مدار سیستم آشنا باشد. نمودار مدار مهمترین سند برای تکنسین است. اغلب اوقات نمودار مدار سیستم یا تجهیزات آماده نیست یا توسط سازنده ارائه‌نشده‌است. در اینصورت، تکنسین باید نمودار مدار را آماده کند. نمودار مدار فرآیند عیب‌یابی مدار الکترونیکی را آسان می کند.

تهیه نمودار مدار

تکنسین باید تجربه کافی برای ترسیم نمودار مدار داشته باشد. معمولاً برای سیستم های بزرگتر توصیه نمی شود. یک سیستم بزرگتر به قطعات (زیر سیستم ها) تقسیم می شود و سپس نمودارهای مداری برای سیستم های کوچکتر مشکوک برای ردیابی خطا ترسیم می شود.

هنگام تهیه نمودار مدار باید به نکات زیر توجه کرد:

 • پس از شناسایی نوع خطا، اولین کاری که باید انجام شود درک عملکرد سیستم است. سیستم را به چند بلوک عملکردی تقسیم کنید، که یک نمودار کارکردی ایجاد می کند.
 • اجزاء و انواع آنها مشخص گردیده. مشخصات قطعات یادداشت هایی است که از دفترچه راهنما یا کتاب داده ارائه شد ه به همراه تجهیزات گرفته شده است.
 • اتصالات زیر مجموعه های مختلف مانند منبع تغذیه، مجموعه (مدار چاپی)، پنل جلویی و غیره را یادداشت کنید.
 • برد مدار چاپی برداشته می شود. معمولاً تخته‌های جداگانه را می‌توان در سیستم‌های صنعتی جدا کرد، زیرا برای تعمیر و نگهداری آسان، ساختار ماژولار دارند.
 • ابتدا اجزاء را روی کاغذ بیابید. الگوی PCB را درک کنید. PCB را در مقابل نور شدید قرار دهید تا اتصالات PCB به وضوح قابل مشاهده باشد. اگر به پشت PCB نگاه کنید، آنچه می بینید تصویر آینه ای از اتصالات است که از جلو دید ه میشود. اکنون، طرحی از اجزا و الگوی PCB بسازید.
 • به وضوح بین ورودی و خروجی تفاوت قائل شوید. با خطوط تامین شروع کنید، نه از مسیر های رایج. اکنون اجزای متصل به سرب منبع تغذیه را بکشید. شناسایی سرنخ اصلی یا مشترک آسان خواهد بود.
 • از دانش خود در مورد جنبه های عملکردی تجهیزات برای ترسیم مراحل استفاده کنید. ترانزیستورهای قدرت یا با مدار منبع تغذیه یا در مرحله خروجی خواهند بود. اگر یک مرحله کمی پیچیده شد، سعی کنید از مرحله دیگری مانند مراحل ورودی یا خروجی که مسیر سیگنال را دنبال می کنند، شروع کنید.
 • حالا مدار را به روش معمولی دوباره ترسیم کنید. پس از تلاش اولیه، تکنسین قادر خواهد بود ماهیت مدار را شناسایی کند.
 • بررسی کنید که آیا تمام اجزای روی کاغذ در طرح هستند و قطبیت اجزا را بررسی کنید.
 • برای اصلاح آسان، همیشه طرح را با مداد بکشید.

خواندن‌دیاگرام مدار

نمودار مدار یک نمایش گرافیکی از اتصالات متقابل اجزای مختلف سازنده تجهیزات است. این مهمترین سند برای تکنسین تعمیر و نگهداری است. معمولاً به هر مجموعه در تجهیزات الکترونیکی یک شماره مونتاژ داده می شود که روی برد مدار و نمودار ظاهر می شود.

نمادهای رایج در مدارهای الکترونیکی را در زیر مشاهده میکنید:

جدول 1.2

نمادهای مختلف در مدارهای الکترونیکی

نمادهای مدار به DIN EN، NEMA ICS/ANSI/IEEE/CSA

(مقایسه نمادهای مدار زیر بر اساس مشخصات بین المللی/ملی زیر است:

IEC 60617 – پایگاه داده نمادهای گرافیکی (DIN EN 60617-2 به DIN EN 60617-12-NEMA ICS 19-2002، ANSI Y32.2/IEEE 315/315 A، CSA Z99)

نمادهای مختلف در مدارهای الکترونیکی

نماد مدارهای الکترونیکی

مدارهای الکترونیکی

نمادهای مختلف در مدارهای الکترونیکی

نماد

نمادهای مختلف در مدار

نمادهای مختلف در مدارهای الکترونیکی

مدارهای الکترونیکی

نماد مدار

نمادهای مختلف در مدارهای الکترونیکی

نمودار مداری که برخی از نمادها را نشان می دهد نیز در زیر نشان داده شده است:

نمودار مدار

ساخت مدار الکترونیکی

یک مدار الکترونیکی از اجزای فعال و غیرفعال استفاده می کند. این اجزا به صورت فیزیکی با یکدیگر در ارتباط هستند تا هر مدار الکترونیکی را تشکیل دهند. سه تکنیک اصلی برای اتصال اجزا وجود دارد. اجازه دهید نگاهی کوتاه به این روش ها داشته باشیم:

 • لحیم کاری
 • سیم بسته بندی
 • برد مدار چاپی
 • لحیم کاری

در این روش از یک لحیم کاری و یک سیم برای اتصال قطعات الکترونیکی استفاده می شود. این یک روش بسیار کند است و اگر قرار باشد تعداد زیادی دستگاه به هم متصل شوند، بسیار دست و پا گیر است.

سیم بسته‌بندی

این تکنیک یک سیم گیج کوچک را به دور یک پایه فلزی یا پایانه سیم پیچی می‌پیچد. سوکت های فلزی مخصوص سیم پیچی برای آی سی ها وجود دارد که دارای پایه های بلندتری برای سیم پیچی سیم هستند. همچنین برای بسته‌بندی و بازکردن سیم به ابزار خاصی نیاز است.

برد مدار چاپی (PCB)

این تکنیک شامل اتصالات بین نقاط چاپ شد ه در فلز روی تخته غیر رسانا است. مدار با یک سری روش های عکاسی و شیمیایی روی برد چاپ می شود. اکثر تجهیزات در عمل از PCB استفاده می کنند. آنها عموماً برای بردهای کاملاً چک شده و در حال کار ساخته شدند، زیرا تغییر سیم‌کشی روی PCB دشوار است.

نگاهی سریع به تجهیزات الکترونیکی

ممکن است یک یا چند برد مدار در داخل تجهیزات الکترونیکی وجود داشته باشد. آنها در داخل یک کابینت چوبی یا فلزی با ترتیبی از اتصال بردهای مدار نصب می شوند. این چیدمان Edge Connectors نام دارد.

مقصود کانکتورهای لبه، رساندن سیگنال‌ها و نیروها به برد مدار و از آن بدون‌نیاز به اتصال‌سیم به خود برد مدار‌ است.

این ترتیب نصب و حذف آسان برد مدار در تجهیزات را فراهم می کند:

برد مدار در تجهیزات

همچنین در داخل تجهیزات الکترونیکی مجموعه‌ای به نام قفسه کارت برای قرار‌دادن فشرده PCB ها وجود دارد. اما قرار‌دادن یک پروب آزمایشی روی برد مدار برای انجام هر نوع اندازه‌گیری یا عیب‌یابی مدار الکترونیکی دشوار است. برای از بین بردن این مشکل، بردهای مدار ویژه‌ای به نام “کارت های توسعه دهنده” در قفسه کارت قرار داد می‌شود و برد مدار به داخل کارت توسعه‌دهنده کشید ه میشود.

کارت اکستندر فقط یک سیم کشی برای دسترسی به برد مدار برای آزمایش است.

طبقه بندی سیستم

در ادبیات، از اصطلاحاتی مانند جزء، تجهیزات یا سیستم استفاده شد ه است.

جدول زیر بین این اصطلاحات تمایز قائل شد ه است:

جدول 1.3

طبقه بندی سیستم عیب‌یابی مدار الکترونیکی

طبقه بندی سیستم عیب‌یابی مدار الکترونیکی

سیستم = مجموعه تجهیزاتی که برای انجام یک عملکرد مرتب شدند. (تلویزیون، موشک)

تجهیزات = مجموعه ای از اجزای تنظیمی برای کار بدون نیاز به اجزای دیگر. (فرستنده رادیویی، بخش مرکزی یک موشک)

مونتاژ = مجموعه ای از اجزاء به ترتیب تعیین شده که هنوز همه آنها به این ترتیب چیده نشدند. (برد ترمینال با قطعات اجزای متصل شد ه.)

قطعه = مجموعه ای از عناصر که به ترتیب مقرر مرتب شدند. (مقاومت)

المان = یک شی ساده که نمی توان آن را بیشتر تقسیم کرد. (فیلامنت،پایه رله)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید